Китаївський комплекс
Китаївський комплекс – це унікальний об'єкт культурної спадщини в одній із найцінніших історичних місцевостей Києва.
Комплекс складається з історичних урочищ, пам'яток археології, архітектурних ансамблів, унікального ландшафту, пам'яток природи, має багату та давню історію (пізньотрипільського, давньоруського, пізньосередньовічного часу), відтак віддавна і постійно привертає до себе увагу істориків, археологів, мистецтвознавців, краєзнавців як «свідок трьох цивілізацій».
Історична місцевість Китаїв межує з історичними місцевостями Мишаловка на півночі та Корчувате – на сході. Територія урочища обмежена вулицями Ягідною, Китаївською, Пирогівський шлях, проспектом Науки та лісовим масивом урочища Китаїв.
Урочище Китаїв, як і регіональні ландшафтні парки «Голосіївський» та «Лиса гора», є залишком колишнього великого лісового масиву, що зростав на Придніпровському плато в районі м. Києва. Для урочища Китаїв характерний долинно-балковий та яружний рельєф. Територія Китаєва пронизана Китаївським струмком, що переходить у систему з 4-х озер.
Постановою Кабінету Міністрів України № 928 від 3 вересня 2009 р. до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесено пам’ятку археології національного значення «Китаївське городище і курганний могильник» та присвоєно охоронний номер 260026-Н.
Китаївський археологічний комплекс (ІХ-ХІІІ ст.) – городище, поселення, курганний могильних, який складається з трьох груп курганних насипів, печерний комплекс, який складається з двох основних груп. Перша становить систему печер у середині Китай-гори. Друга група печер – в межах території колишнього Спасо-Преображенського скиту. Архітектурні та містобудівні комплекси – ансамбль Китаївської пустині та комплекс Спасо-Преображенського скиту.
Детальніше з матеріалами можна ознайомитись за посилання на сторінки ініціативної групи «Захистимо Китаїв»: