Запобігання та протидія домашньому насильству
Якщо ви постраждали від домашнього насильства або стали очевидцем його вчинення, то не зволікайте і одразу викликайте поліцію за номером 102. Співробітники поліції виїдуть на виклик та зафіксують факт домашнього насильства. Також можете написати заяву у відділенні поліції чи надіслати письмову заяву поштою.
Щоб отримати допомогу та захист, зателефонуйте на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі та гендерної дискримінації 0 800 500 335 (дзвінки безкоштовні) або на короткий номер 116 123 (безкоштовно з мобільного). Тут нададуть психологічну допомогу та порадять, що робити далі.
Щоб отримати правову консультацію та дізнатися, як отримати безоплатну правову допомогу, зверніться за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні).
За телефонним номером 1547 цілодобово та безкоштовно діє Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
Дитина може сама зателефонувати на Національну дитячу гарячу лінію 0 800 500 225 (дзвінки безкоштовні) або на короткий номер 116 111 (безкоштовно з мобільного) та отримати психологічну допомогу та консультацію, як діяти далі.
Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Домашнє насильство поділяється на такі види:
- економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
- психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;
- сексуальне насильство – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
- фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.