Столична юстиція інформує: Сплата державного мита в органах державної реєстрації актів цивільного стану
Розміри та порядок сплати державного мита регулюється Декретом Кабінетів Міністрів України «Про державне мито» (далі – Декрет).
Відповідно до пункту 4 статті 2 Декрету за державну реєстрацію актів цивільного стану, а також повторну видачу громадянам свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану та свідоцтв у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану.
Згідно пункту 5 статті 3 Декрету за вчинення актів цивільного стану встановлені наступні розміри ставок державного мита:
За реєстрацію шлюбу – 0,05 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 0,85 грн);
За реєстрацію розірвання шлюбу:
- за взаємною згодою подружжя, яке немає неповнолітніх дітей – 0,5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 8 грн 50 коп);
- з особами, визнаними у встановленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними – 0,03 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 0,51 грн).
За реєстрацію зміни прізвища, імені та по батькові (крім зміни у разі реєстрації шлюбу) – 0,03 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 0,51 грн).
За реєстрацію повторної зміни прізвища, імені та по батькові не пов’язаної з реєстрацією шлюбу – 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 51 грн 00 коп).
За видачу свідоцтва у зв’язку із зміною, доповненням, виправленням, і оновленням актових записів цивільного стану – 0,02 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 0,34 грн).
За повторну видачу свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану – 0,03 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 01.1.2019 – 0,51 грн).
Статтею 4 Декрету визначено, що від сплати державного мита звільняються: 1. Громадяни - за реєстрацію народження фізичної особи та її походження, смерті, за видачу їм свідоцтв у разі внесення змін до актових записів про народження у разі визнання батьківства (материнства), усиновлення, а також у зв'язку з помилками допущеними під час реєстрації актів цивільного стану органами
державної реєстрації актів цивільного стану;
2. Громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3. Громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, - які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;
4. Громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;
5. Особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
6. Особи з інвалідністю I та II груп.
Порядок сплати державного мита визначено статтею 7 Декрету, яка передбачає, що державне мито сплачується готівкою, митними марками і шляхом перерахувань з рахунку платника в кредитній установі.
За дії та операції в іноземній валюті державне мито сплачується в іноземній валюті. У разі коли розмір ставок державного мита передбачено в частинах неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, державне мито сплачується в іноземній валюті з урахуванням курсу грошової одиниці Національного банку України, крім випадків, передбачених у частині третій цієї статті.
Порядок сплати державного мита встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до статті 8 Декрету сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадках:
1. внесення мита в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством;
2. в інших випадках, передбачених законодавством України.
Повернення державного мита провадиться за умови, якщо заяву подано до відповідної установи, що справляє мито, протягом року з дня зарахування його до бюджету.
Начальник Подільського районного у
м. Києві відділу державної реєстрації
актів цивільного стану Головного
територіального управління юстиції
у м. Києві
Наталія МАКАРЕНКО