Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Голосіївська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Сказ: ситуація та профілактика

Опубліковано 26 червня 2023 року о 12:32
фото

За даними ВООЗ і МЕБ сказ входить в першу п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків. На сьогодні сказ реєструється в понад 100 країнах світу, де щорічно до 15 млн. людей зазнають різних ушкоджень і одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом. Лише 4,4 млн. отримують лікування. За відсутності вчасного лікування, щорічно на планеті від цієї хвороби гине до 5,5 млн. людей та більше 1 млн. тварин. Україна посідає 3 місце в Європі з поширення сказу серед диких та домашніх тварин після РФ і Білорусії.

В Україні епізоотія сказу триває біля 60 років. Захворювання має тенденцію до подальшого поширення. Сьогодні існує реальна загроза повернення міського сказу (котів, собак).

Епізоотична ситуація зі сказу залишається неблагополучною. У 2020р. в Київській області зареєстровано 55 хворих тварин (26 котів, 23 собаки, 6 лисиць) у 44 населених пунктах 6 районів.

В столиці минулого року зареєстровано 2 осередка сказу серед тварин у Печерському (безпритульна кішка) та Солом’янському (куниця) районах (в 2021р. було 7 осередків).

Епідемічна ситуація зі сказу в Україні за останні 40 років залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювання, але зафіксована тенденція до зростання.

В Україні у 2022р. зареєстровано 2 випадки захворювання на сказ людей. Випадків захворювання на сказ людей у м. Києві не зареєстровано. Проте в столиці по медичну допомогу звернулось постраждалих від укусів: тваринами з лабораторно підтвердженим діагнозом сказу – 13 осіб (у 2021р. – 32 особи), дикими м’ясоїдними та кажанами – 20 осіб (у 2021р. – 32 особи), безпритульними тваринами – 1402 особи (у 2021р. – 1723 особи), домашніми тваринами – 1442 особи (у 2021р. – 1510 осіб).

Основна кількість постраждалих своєчасно звернулась за медичною допомогою (94,4%).

Антирабічні щеплення призначені453 пацієнтам (14,9%).

Своєчасне і в повному обсязі надання медичної допомоги дозволило запобігти захворюванню людей на сказ.

У зв’язку з викладеним слід ще раз нагадати про те, звідки чатує небезпека.

У природі сказ поширюють лисиці, вовки, єнотовидні собаки, бродячі тварини. Захворівші дикі тварини перестають боятися людей, забігають у населені пункти, нападають на людей або тварин.

Людина заражається під час укусу або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини.

Інкубаційний період при сказі у людини триває від 7 днів до року, найчастіше він становить 77-90 днів. Тривалість його залежить від локалізації і тяжкості укусу, виду тварини, яка вкусила.

Потрапивши в організм людини, вірус сказу поширюється по волокнах нервових клітин до головного і спинного мозку, приводячи до грубих органічних і функціональних порушень роботи ЦНС.

Характеризується захворювання розвитком судомного й галюцинаторного синдромів, паралічами і смертю.

У разі укусу (ослинення) твариною проводиться комплекс заходів, спрямованих на запобігання захворюванню сказом: рана промивається 20% мильним розчином, не зупиняючи кровотечу, обробляється антисептиками, накладається асептична пов’язка, після чого слід негайно звернутися в травматологічний пункт (хірургічний кабінет) для вирішення питання призначення у найкоротші терміни курсу антирабічних щеплень.

У Голосіївському районі антирабічну допомогу надають у травмпункті КНП «КДЦ» ( пр-т Голосіївський, 59-а, тел. 257-32-69).

Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем. Головним у боротьбі з цією хворобою є проведення профілактичних заходів:

1. з боку населення:

- виконувати правила утримання домашніх тварин (щеплення проти сказу, вигул на повідку тощо);

- уникати контакту з тваринами та умов, що сприяють нападу їх;

- запобігати підтриманню популяції безпритульних тварин.

2. з боку адміністративно-господарських служб, органів державної ветеринарної медицини щодо впорядкування утримання свійських тварин, своєчасної вакцинації тварин, боротьби з безпритульними тваринами, регуляції чисельності популяції диких м’ясоїдних тварин у природних умовах, широку інформацію населення.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux