Обережно! Небезпечне захворювання на лептоспіроз
Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання людей і тварин, спричиняється збудником лептоспірою, характеризується ураженням печінки, нирок, м’язів і супроводжується хвилеподібною гарячкою. Лептоспіри зберігають життєздатність у вологому грунті протягом 270 днів, в природних водоймах – 7-30 днів, у харчових продуктах – декілька днів..
Для того, щоб вберегтися від цього небезпечного захворювання необхідно знати, що джерелом інфекції для людей є хворі і перехворілі сільськогосподарські, домашні, дикі тварини, гризуни, які виділяють лептоспір із сечею і заражають навколишнє середовище. Основними носіями збудника лептоспірозу у природніх вогнищах є щурі, польові миші, землерийки, їжаки. В побутових осередках резервуаром інфекції є щурі, велика рогата худоба, свині, собаки.
Захворювання від людини до людини не передається.
Зараження на лептоспіроз відбувається під час купання, пиття води з відкритих водоймищ, риболовлі, сільськогосподарських польових робіт, при вживанні продуктів харчування, забруднених сечею гризунів. В організм людини збудник проникає через пошкоджену шкіру і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, шлунково-кишкового тракту. Характерна літньо-осіння сезонність захворювання.
Захворювання у більшості випадків починається гостро, підвищується температура тіла до 39-40 С, хворі скаржаться на сильний головний біль, слабість, біль в м’язах.
У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, саме тому важливо своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Успіх лікування залежить від раннього звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Госпіталізація хворих є обов’язкова, тому що можливі тяжкі ускладнення. Тяжкий перебіг хвороби часто закінчується смертю у 14% хворих.
Як вберегтися від лептоспірозу?
Щоб не захворіти на лептоспіроз потрібно виконувати не складні, але дужі важливі правила:
При рибній ловлі (у випадку стояння в воді) використовувати чоботи та максимально уникати пошкоджень шкіри та слизових оболонок. Не ловити рибу в заборонених місцях;
Для недопущення передачі інфекції харчовим шляхом, не вживати сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ;
Не купувати продукти на стихійних ринках та вживати тільки термічно оброблено молоко;
Захищати питну воду та продукти харчування від доступу гризунів, не вживати не митими овочі і фрукти;
Не допускати випас великої рогатої худоби на берегах водоймищ;
Дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;
Не купатись у забруднених водоймах;
Проводити систематичні дератизаційні заходи.
Найбільш ефективним заходом профілактики лептоспірозу є проведення дератизаційних робіт в місцях заселення мишовидних гризунів та планова одночасна суцільна весняно-осіння дератизація на території міста, району.
Дотримання заходів профілактики допоможе захиститися від небезпечного для здоров’я і життя захворювання.
Читайте також: Як уберегтися від лептоспірозу: поради епідеміологів