Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Голосіївська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Обережно: кліщі!

Опубліковано 05 травня 2015 року о 09:33

З початком весни в лісах і парках активізуються кліщі. У світі їх налічує 40 тисяч видів.

Як виглядає кліщ?        

Кліщі відносяться до павукоподібних, і по вигляду, нагадують маленьких павучків, довжиною від 2 до 4 міліметрів. Тіло у них сплощене, цегляно-червоне або коричневе, з темним або орнаментованим щитком. Це кровососи. Укус паразита безболісний - виділяється спеціальна знеболювальна речовина - хоча хоботок проникає глибоко в шкіру.Після того, як кліщ насмокчеться кров'ю, він сильно збільшується в розмірах, і стає добре помітним, утворюючи горбик під шкірою. На тілі людини, кліщ може перебувати протягом декількох днів, після чого, напившись крові, він відвалюється.

Найкращим місцем для їхнього життя, підходять листяні і хвойні ліси, зарості чагарників, галявини і луки, густо порослі високою травою, береги річок і сонячні схили гір. У наш час, кліща можна зустріти не тільки в лісі, але і на своїй дачній ділянці, в міському парку або в сквері. У більшості випадків, вони, чекають свою жертву на землі або високій траві.

Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефалітпочинається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних наслідків. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон'юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

- Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла - аби легше було помітити кліщів.

- Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

- Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

- Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.

- Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це - аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо вас укусив кліщ, вам необхідно звернутися до лікаря, або акуратно витягнути його самому. У будь-якому разі не можна панікувати. Слід пам'ятати, що, далеко не кожен з них, є носієм енцефаліту. І навіть, якщо, вас укусив, енцефалітний кліщ, є шанс не заразитися цією хворобою.

На місці укусу, може утворитися почервоніння і припухлість.

Для видалення паразита, найкраще скористатися зігнутим пінцетом, для цієї процедури, він буде найбільш зручний. Пінцетом, його захоплюють, максимально близько до місця укусу. Після цього, акуратно обертаючи його по колу і злегка потягуючи на себе, кліщ витягується назовні. Ні в якому разі не намагайтеся висмикнути його і уникайте різких рухів. Як правило, при правильному виконанні всіх дій, кліщ витягується цілком, через 2-3 обороти.

Якщо при витяганні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної точки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо прожареної на вогні). Так, як Ви видаляєте звичайну скалку.

Не капайте на кліща олією, вона перекриє доступ кисню і вб'є його, і тим самим, збільшить ризик зараження.

Здавати кров на аналіз, можна не раніше, ніж через 10 днів після укусу, не має сенсу.

Призначити прийом лікарських препаратів може тільки лікар, тому, не потрібно займатися самолікуванням, - це може завдати шкоди вашому здоров'ю.

Пам'ятайте, що найкращий захист від кліщів - це ваша обережність!

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux