Європейський тиждень імунізації 2019 р
Організм людини має окрему імунокомпетентну систему, яка здатна здійснювати імунну відповідь на надходження в організм антигенних субстанцій, в т.ч. збудників інфекційних хвороб.
Запобігти розвитку інфекційного процесу після проникнення збудників інфекційних хвороб дозволяють два засоби захисту – руйнування їх розчинними хімічними факторами або фагоцитозом.
Специфічна профілактика – це штучне створення імунітету, імунологічної пам’яті до конкретного виду мікроорганізмів.
Біля 200 років тому розпочався розвиток імунології, коли Е.Дженнер вперше імунізував хлопчика від натуральної віспи.
У подальшому дослідження проводились стосовно отримання нешкідливих форм інфекційних організмів або їх токсинів, які зберігають антигенні властивості.
Завдяки бурхливому розвитку імунології в ХХ столітті у світі ліквідовано натуральну віспу, в ендемічних регіонах зведено до поодиноких випадків поліомієліт, в багатьох країнах еліміновано ряд інфекційних хвороб (дифтерія, кір, краснуха тощо).
Щорічно вакцини рятують життя 2-3 мільйонів осіб і можуть зберегти ще 1,5 мільйона.
Наприкінці ХХ століття в Україні було зведено до мінімуму захворюваність на інфекційні хвороби, що керуються засобами специфічної профілактики. Задовільна епідемічна ситуація, активна антивакцинальна пропаганда призвели до зростання відмов населення від імунізації.
Наслідком цього в Україні став спалах кору (з 2017р.), причиною якого був низький рівень охоплення щепленнями. Тільки за 2018р. в країні захворюваність зросла в 11,4 рази, а в м. Києві – у 35 разів. Ріст захворюваності на кір буде продовжуватись поки усі нещеплені особи, в першу чергу діти, не перехворіють на цю інфекцію.
А попереду – дифтерія, поліомієліт, правець, якщо не будуть імунізовані підлеглі особи.
Згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні проводиться 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту.
Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень імунізації населення досягав 95-97%.
У поточному році Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала щорічний перелік глобальних загроз людству, в який вперше увійшла свідома відмова від щеплень, яка загрожує звести нанівець успіхи в боротьбі з епідеміями хвороб, від яких є вакцина.
У зв’язку з цим з 24 по 30 квітня 2019р. ВООЗ проводить Всесвітній тиждень імунізації під гаслом «Захистимось разом: вакцини працюють!» та присвячує медичним працівникам, що роблять щеплення, батькам, що приводять своїх дітей на вакцинацію, і всім людям, які цікавляться питаннями імунізації і поширюють науково обґрунтовану інформацію для підвищення обізнаності інших людей.
Усім нам необхідно збагнути, що через високий ризик зараження, неможливість контролювати вірогідність зараження, тяжкість перебігу інфекційних захворювань, ймовірність смертельних випадків та відсутність ефективних засобів лікування, необхідно захищатися від інфекційних хвороб шляхом використання імунопрофілактики.
Наші епідеміологи усіляко підтримують проведення тижня імунізації і закликають населення району використати можливість усунення прогалин у вакцинації себе та своїх дітей у зазначений термін.
Проте ми нагадуємо і про беззаперечну важливість повноцінної імунізації протягом усього життя.
Імунізація – ключовий інструмент профілактики інфекційних захворювань, збереження здоров’я та життя.
Голосіївський МВЛД лікар-епідеміолог
О. Л. Громашевська