24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що спричинюється мікобактеріями туберкульозу (паличкою Коха). Він уражає весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіру, головний мозок. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності чи соціального становища.
Симптоми за яких можна запідозрити туберкульоз: сухий або продуктивний кашель із виділенням мокротиння, що триває понад 2 тижні, втрата маси тіла, тривале підвищення температури тіла до субфебрильних цифр (до 37,5°С), загальна слабкість, спітніння вночі, втрата апетиту, кровохаркання, біль в грудній клітці.
Для активного виявлення хворих туберкульозом в ранніх стадіях проводять флюорографічне обстеження населення. Профілактична флюорографія дозволяє своєчасно виявити такі небезпечні захворювання легень як: злоякісні новоутворення легень і туберкульоз.
Найдієвішим методом запобігання захворюванню на туберкульоз є специфічна профілактика, яка полягає в проведенні щеплень новонародженим вакциною БЦЖ на 3-4 день життя. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені. Після введення вакцини, як підтвердження формування напруженого імунітету проти туберкульозу, залишається рубчик на шкірі.
Складовими профілактики туберкульозу є здоровий спосіб життя, дотримання правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми, якісне і збалансоване харчування та відповідальне ставлення до свого здоров’я.