Головна  →  Оголошення  →  25 травня 2018

Що таке сказ?

Що таке сказ - сказ (Інші назви: рабіес (лат. rabies), застаріле - гідрофобія, водобоязнь) - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним результатом. 
Сказ було відомо людям задовго до нашої ери і описано в різних найдавніших книгах. Уже в єгипетських папірусах, індійських священних книгах Ведах, грецьких і римських письмових джерелах, а потім і в Біблії розповідалося про сказ, яке передається людямвід оскаженілих тварин (диких і домашніх). Про небезпеку цієї хвороби писали в середньовіччі, епоху Відродження і пізніше. 
Всілякі рекомендації щодо попередження та лікування сказу - знищення оскаженілих тварин, припікання розжареним залізом місць укусуу людей - ефекту не давали. Майже кожен вкушений скаженою твариною людина була приречена на смерть. До 80-х років ХIХ століття людина не мав надійним засобом захисту від цієї страшної хвороби. 
Великому вченому французові Луї Пастеру належить честь створеннявакцини проти сказу (антирабічної вакцини, від слова Rabies - сказ), успішно застосованої вперше 6 липня 1885 Тоді, завдяки вакцинації, був врятований хлопчик, вкушений скаженою собакою. А через якийсь час в одній французькій селі на граючих дітей напаласкажена собака. Захищаючи їх, п'ятнадцятирічний пастух Жан Жюпіль здійснив справжній подвиг. Йому вдалося зв'язати морду собаки ремінним батогом і вбити її своїм дерев'яним черевиком. Але все тіло хлопчика було покрито ранами. Жана, ледь живого, привезли в Париж. Пастер врятувавгероя. 
Що провокує Сказ: 
Збудник сказу - Вірус Neuroiyctes rabid, відноситься до групи миксовирусов роду Lyssavirus сімейства Rhabdovtridae. Має форму гвинтівкової кулі, розміри від 90-170 до 110-200 нм, містить однонітевую НК. 
Вірусстійкий до фенолу, заморожування, антибіотиків. азрушается кислотами, лугами, нагріванням (при 56 ° С інактивується протягом 15 хв, при кип'ятінні - за 2 хв. Чутливий до ультрафіолетових і прямим сонячним променям, до етанолу до висушування. Швидко інактивується сулемою(1:1000), лізолом (1-2%), карболової кислотою (3-5%), хлораміном (2-3%). 
Вірус патогенних для більшості теплокровних тварин і птахів. азлічают вуличний (циркулює в природі) та фіксований вірус сказу, підтримуваний в лабораторіях. Фіксований вірус не виділяєтьсязі слиною і не може бути переданий під час укусу. азмножается в різних тканинних культурах (первинно трипсінізірована і перевіваемих, в культурах диплоїдних клітин людини або фібробластів ембріона хом'ячка), а після адаптації - на курячих та качиних ембріонах, щовикористовують при отриманні антирабічних вакцин. Механізм вірусної персистенції в клітинних культурах зв'язується з утворенням і накопиченням Ді-частинок. Проникнення вірусу в клітини відбувається шляхом адсорбційного ендоцитозу - віріони виявляються у вигляді включень,оточених мембраною, адсорбованих на мікротубулах і в складі лізосом. 
Джерелами інфекції для 60% хворих на сказ служать собаки, для 24% - лисиці, для 10% - кішки, для 3% - вовки і для 3% - інші тварини. Тварина стає заразним за 3-10 днів допояви ознак хвороби і залишається заразним протягом всього періоду захворювання. Сказ зустрічається майже в усіх країнах світу, за винятком острівних держав (Великобританія, Японія, Кіпр, Австралія та ін}, а також ряду держав на півночі (Норвегія, Швеція)і півдні Європи (Іспанія, Португалія). 
Зараження людини відбувається при укусі або ослинення хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук. 
Захворювання людей в основному пов'язані з пізнім зверненнямукушених за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень або незавершеністю їхнього курсу. Більшість захворілих після контакту з хворою твариною не зверталися в медичні установи. Серед захворілих чверть випадків становлять діти у віці 4-14 років.Хворі, як правило, мали контакт з хворими тваринами в сільській місцевості у весняно-літні місяці. 
Симптоми сказу: 
Інкубаційний період триває в середньому від 1 до 3 міс (можливі коливання від 12 днів до 1 року і більше). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу.Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найбільш довга - при укусі в нижні кінцівки. 
Виділяють 3 стадії хвороби: I - початкову (депресії), II - збудження, III - паралічів. 
I стадія сказу .Захворювання починається з появи неприємних відчуттів в області укусу (печіння, тягнучі болі з іррадіацією до центру, свербіж, гіперестезія шкіри), хоча рана вже може повністю зарубцюватися. Іноді знову з'являються місцеві запальні явища, рубець стає червоним іприпухає. При укусах в обличчя спостерігаються нюхові і зорові галюцинації. Температура тіла стає субфебрильною - частіше 372-373 ° С. Одночасно виникають перші симптоми порушення психіки: незрозумілий страх, туга, тривога, депресія, рідше - підвищенадратівливість. Хворий замкнутий, апатичний, відмовляється від їжі, погано спить, сон у нього супроводжується страхітливими сновидіннями. Початкова стадія триває 1-3 дні. Потім приєднуються апатія і депресія змінюються занепокоєнням, частішають пульс і дихання, виникаєпочуття сорому у грудях. 
II стадія сказу - Порушення характеризується підвищеною збудливістю рефлекторної і різкою сімпатікотоніей. Найбільш яскравим клінічним симптомом сказу є водобоязнь (гідрофобія): при спробах пити виникаютьхворобливі спастичні скорочення ковтальних м'язів і допоміжної дихальної мускулатури. Ці явища наростають у своїй інтенсивності так, що одне нагадування про воду або звук ллється рідини викликає спазми м'язів глотки і гортані. Дихання стає шумним ввигляді коротких судомних вдихів. 
В цей час різко загострюються реакції на будь-які подразники. Напад судом може бути спровокований подувом в обличчя струменя повітря (аерофобія), яскравим світлом (фотофобія) або гучним звуком (акустікофобія). Зіниці хворого сильнорозширені, виникає екзофтальм, погляд спрямовується в одну точку. Пульс різко прискорений, з'являється рясне болісне слинотеча (сіалорея), потовиділення. На висоті нападу виникає бурхливий психомоторне збудження (напади буйства, сказу) з лютими іагресивними діями. Хворі можуть вдарити, вкусити оточуючих, плюються, рвуть на собі одяг. Свідомість затьмарюється, розвиваються слухові і зорові галюцинації страхітливого характеру. Можлива зупинка серця і дихання. У межпріступний проміжок свідомістьзвичайно проясняється, хворі можуть правильно оцінювати обстановку і розумно відповідати на запитання. Через 2-3 дні збудження, якщо не наступила смерть на висоті одного з нападів, змінюється паралічами м'язів кінцівок, язика, обличчя. 
Період паралічів сказу пов'язаний з випаданням діяльності кори великого мозку і підкіркових утворень, відрізняється вираженим зниженням рухової і чутливої ??функцій. Судоми і напади гідрофобія припиняються. Навколишні часто помилково приймають цей стан за поліпшеннястану хворого, але насправді це ознака близької смерті. Температура тіла підвищується до 40-42 ° С, наростає тахікардія, гіпотонія. Смерть настає через 12-20 годин від паралічу серця або дихального центру. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, рідко кількабільше. 
Іноді захворювання без провісників відразу починається зі стадії порушення або появи паралічів. У дітей сказ характеризується більш коротким інкубаційним періодом. Напади гідрофобія і різкого порушення можуть бути відсутні. Захворюванняпроявляється депресією, сонливістю, розвитком паралічів і колапсу. Смерть може настати через добу після початку хвороби. В якості варіантів перебігу виділяють бульбарні, паралітичні (типу Ландрі), менінгоенцефалітіческой і мозжечкові форми хвороби. 
Діагностика сказу: 
аспознаваніе хвороби грунтується на епідеміологічних (укус або ослюнение шкіри, слизових оболонок хворого людини підозрілими на сказ тваринами) і клінічних даних (характерні ознаки початкового періоду,змінялися порушенням з такими симптомами як гідрофобія, аерофобія, слинотеча, марення і галюцинації). В загальному аналізі крові відзначається лімфоцитарний лейкоцитоз при анеозінофілія. Можливо виявлення антигену вірусу сказу у відбитках з поверхні роговоїоболонки ока. При загибелі хворих досліджують амонію ріг (гістологічно і імунофлюоресцентний методом), в якому можуть бути виявлені тільця Бабеша-Негрі. 
Диференціювати необхідно від правця, енцефаліту, істероневроза, отруєння атропіном і стрихніном,нападів білої гарячки. Правець характеризується тетаніческіе судомами, тризмом, «сардонічною посмішкою», відсутністю порушень свідомості і нормальною психікою хворих. 
При енцефалітах (летаргічному, поліомієліті та ін) до розвитку паралітичної фазивідсутня стадія збудження, що поєднується з гідрофобією, аерофобію і вираженої симпатикотонії. 
Картина помилкового сказу при істероневрозе відрізняється плутаним анамнезом (часто укусів тварин здорові), великою кількістю суб'єктивних скарг, відсутністюоб'єктивних ознак (немає розладів дихання, тахікардії, розширення зіниць) і тривалим перебігом. 
Отруєння препаратами виключають на підставі ретельно зібраного анамнезу і відсутності характерною циклічності хвороби. Напади білої гарячки несупроводжуються ні водобоязню, ні судомами. 
Лікування сказу: 
Невідкладна допомога 
При появі ознак нездужання у людини, укушеного тваринам, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. 
Ефективних методів лікування не існує. Проводиться симптоматична терапія для зменшення страждань хворого. Хворого поміщають в затемнену, ізольовану від шуму, теплу палату. Вводять у великих дозах морфін, пантопон, аміназин, димедрол, хлоралгідрат в клізмах.Введення курареподібних препаратів, переклад хворого на штучну вентиляцію легень можуть продовжити його життя. Застосування антирабічного імуноглобуліну при наявності клінічних симптомів хвороби неефективно. 
Профілактика сказу: 
Заходами попередження сказу серед тварин є регулювання щільності диких тварин; вилов бездомних собак і кішок; дотримання правил утримання домашніх собак (реєстрація, застосування намордників, зміст на прив'язі і т. п.); обов'язкова щорічнапрофілактична імунізація проти сказу собак. 
Курс профілактичної імунізації проводиться особам, професійно пов'язаним з ризиком зараження на сказ (собаколовів, мисливці - промисловики, ветеринарні працівники та ін.) 
Собаки, коти та іншітварини, покусали людей або тварин, підлягають негайній доставці власником найближчим ветеринарне лікувальний заклад для огляду і карантину під наглядом фахівців протягом 10 днів. езультати такого спостереження за тваринами в письмовому вигляді повідомляютьмедичному закладу, в якому прищеплюють постраждалої людини. Якщо тварина протягом терміну спостереження не впало, то, ймовірно, воно здорово. 
Неспецифічна профілактика 
Найкращим превентивним заходом є місцева обробкарани. Область укусу потрібно негайно ретельно очистити 20% розчином м'якого медичного мила. Глибокі укушені рани промивають струменем мильної води за допомогою катетера. Припікання рани або накладання швів не рекомендується. 
Специфічна профілактика(Імуноглобулін + вакцина) 
Найкраща специфічна профілактика - це пасивна імунізація антирабічний імуноглобулін або антирабічної сироваткою з подальшою активною імунізацією (вакцинацією). Пасивну й активну імунізацію проводятьодночасно, але різні препарати не можна вводити в одне і те ж місце. 
Показання до вакцинації проти сказу 
Загальну вторинну профілактику (вакцинопрофілактику) починають негайно при: 
- Всіх укусах, подряпинах, ослинення шкірних покривіві слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами; 
- При пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин; 
- При укусах через одяг, якщо вонапошкоджена зубами; 
- При укусах через тонку або в'язаний одяг; 
- При укусах, ослинення і нанесенні подряпин здоровим в момент контакту твариною, якщо вона протягом 10-денного спостереження захворіло, загинуло або зникло; 
- При укусах дикими гризунами; 
- При явному ослинення або пошкодженні шкірних покривів хворим на сказ людиною. 
Коли щеплення проти сказу робити не треба 
Щеплення не проводять: 
- При укусах через неушкоджену щільну або багатошаровий одяг; 
- Припораненні не хижими птахами 
- При укусах домашніми мишами або щурами в місцевостях, де сказ не реєструвалося останні 2 роки; 
- При випадковому вживанні термічно обробленого м'яса і молока скажених тварин; 
- Якщо протягом 10 днів післяукусу тварина залишилося здоровим. 
- При укусі тваринам за 10 днів і більше до їх захворювання; 
- При ослинення і укусах легкої та середньої тяжкості, нанесеними здоровими в момент укусу тваринами, при сприятливих даних (у даній місцевості не зустрічаєтьсясказ, ізольоване утримання тварини, укус спровокований самим постраждалим, собака вакцинована проти сказу). Проте, в цьому випадку за твариною встановлюють 10-денний ветеринарне спостереження з тим, щоб почати щеплення в разі прояву у ньогоознак сказу, а також загибелі або зникнення; 
- При спровокованому ослинення непошкоджених шкірних покривів невідомим домашнім тваринам в благополучних щодо сказу областях; 
- У випадках контакту з хворим на сказ людиною, якщо не булоявного ослинення слизових оболонок або пошкодження шкірних покривів. 


http://mediclab.com.ua

Перейти до спискуВерсiя для друку

 

Новини Центру надання адмін. послуг