Головна  →  Я маю право!  →  3 грудня 2019

Державна реєстрація фактів народження та смерті на тимчасово окупованих територіях

Для отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (АР Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей), необхідно звернутись до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (за межами такої території незалежно від місця проживання заявника) та подати заяву про державну реєстрацію народження або смерті, подавши паспорт заявника та документ, що підтверджує факт народження або смерті. Такими документами є свідоцтво про народження або смерть, видані органами на тимчасово окупованій території України або медичне свідоцтво про народження чи лікарське свідоцтво про смерть (виданими органами на тимчасово окупованій території України). Орган державної реєстрації актів цивільного стану надає заявнику письмову відмову в проведенні державної реєстрації.

Після чого заявнику необхідно:

В разі проведення державної реєстрації факту народження особи, яка народилась на території тимчасово окупованої території України:

подати до будь-якого суду (за межами такої території незалежно від місця порживання заявника) заяву про встановлення факту народження/смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею – належні докази.

судовий збір за подання таких заяв до суду не справляється відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»

Заява подається батьками дитини чи іншими заінтересованими особами і в ній повинно бути зазначено:

який факт заявник просить встановити та з якою метою;

виклад доказів, що підтверджують факт народження дитини, місце і дату та вказують на імена батьків (доказами у справі можуть бути письмові докази: оригінали чи копії медичних документів, у тому числі папери, складені на тимчасово окупованій території; пояснення заінтересованих осіб, їхніх представників, свідчення свідків, речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів);

Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження заяви.

За результатами розгляду суд постановляє рішення про встановлення факту народження дитини з зазначенням відомостей про батьків або (у разі неналежної форми заяви або відсутності вказаних у заяві документів) про повернення заяви, або (у разі недостатніх доказів) про відмову. Суд має роз’яснити порядок оскарження рішення та невідкладно видати копію рішення заявнику (у разі відсутності заявника під час проголошення рішення копію рішення про встановлення факту народження суд надсилає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем постановлення рішення для державної реєстрації народження).

Для отримання свідоцтва про народження заявник подає до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту та паспорт громадянина України.

Важливо! У разі посилання на свідчення свідків заявник повинен переконатись, що вони зможуть з’явитися до суду у день подання заяви про встановлення факту.

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, довідка про неможливість одержання документів.

Станом на 01.01.2018 тимчасово окуповані території України визначено Законом України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями»

В разі проведення державної реєстрації факту смерті особи, яка померла на території тимчасово окупованої території України:

Подати до суду за місцем проживання чи перебування заявника за межами ТОТ:

заяву про встановлення факту смерті;

належні докази*;

квитанцію про сплату судового збору:

 Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження заяви.

У разі задоволення заяви про встановлення факту смерті особи, суд невідкладно видає копію рішення заявнику або надсилає її до відділу рацсдля державної реєстрації смерті (у разі відсутності заявника під час проголошення рішення).

Суд повертає заяву – у разі неналежної форми заяви або відсутності вказаних у заяві документів.

Суд відмовляє у задоволенні заяви - у разі недостатності доказів.

Для отримання свідоцтва про смерть особа подає до найближчого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту та свій паспорт громадянина України.

Важливо! Родичами є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Доказами у справі можуть бути пояснення заявників, свідків, письмові докази (в т.ч., свідоцтва про поховання), речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів. Документи, видані органами та установами (в т.ч., лікарняними закладами), що знаходяться на ТОТ, теж можуть братися до уваги судом.

У разі посилання на свідчення свідків заявник повинен переконатись, що вони зможуть з’явитися до суду у день подання заяви про встановлення факту.

Судовий збір не справляється за подання Заяви щодо особи, яка загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій.

 

Начальник Подільського районного у місті Києві

відділу державної реєстрації актів цивільного стану

Головного територіального управління юстиції у місті Києві

Наталія МАКАРЕНКО

Перейти до спискуВерсiя для друку

  

 

Новини Центру надання адмін. послуг